Hii ni ya kuanzia mwaka…cheza bila kukunja goti!

So yeahs, again happy new year, just a post to prove my making it into 2014 😉 ‘Mimi nimeuona, nyinyi je?’ (I have seen it, what about you guys?)

So in the spirit of celebration, here’s one of Bongo Flava’s top hits for last year titled “cheza bila kukunja goti” which means:

cheza- dance

bila- without

kukunja- bending

goti- knee

Yeahs goodluck with that 😉

Next post from me is gonna be a proper lesson one, ‘ila kwa sasa niacheni na mimi nisherehekee mwaka mpya jamani!’ (but for now just let me celebrate the new year!)

Tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply