Snura’s ‘majanga’

When I finally get to start on the Swahili & lyrics segment that’s long overdue,  this tune will definitely be one of the first ones I’ll cover.  It was so popular here in TZ last year (it still is actually) and until now people still refer to the word majanga when things aren’t so good. Majanga is a Swahili word meaning difficulties, troubles, calamities etc (sing. janga-M-MI class).  So for instance I once asked a friend, “what’s going on you are so lost nowadays?” And her reply was “majanga tu”  as in things aren’t so good, one problem after another.

This one’s for the month ender and here’s hoping the new month will be a majangaless one for all of you!

Happy new month 🙂

Tagged , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Snura’s ‘majanga’

  1. madebe says:

    Asante sana kupost video hii,sijawahi kusikia au kuona. Wimbo ni kama mduara au tarabu lakini chezwa kwa mbio. Sikuelewa maneno yote lakini nimeshika meeta
    Kuelewa ucheseshi yao.
    Fikra yako kuhusu sehemu ya blog au linked youtube channel panapo tafsiri ya mashahiri ( yani lyrics ) Kiswahili ni mzuri sana.

  2. fun~lugha says:

    Asante sana Madebe. Nikishatulia ntaanzisha hilo, vuta subra kidogo.

Leave a Reply